Ławeczki Chopina grają w Warszawie
Ustawione w Warszawie ławeczki, dzięki udźwiękowieniu, przybliżają muzykę Fryderyka Chopina. Pozwalają odkryć urokliwe miejsca stolicy, związane z młodością wielkiego kompozytora.
„Ławeczki Chopina” wyposażono w opis wybranej lokalizacji oraz informacje o jej historycznych powiązaniach z kompozytorem. Każdy z tych nietypowych mebli został wyposażony w indywidualny fotokod, który umożliwia pobranie z Internetu aplikacji chopinowskiej, zawierającej m.in. audioprzewodnik i muzykę Chopina, dostępny na stronie www.um.warszawa.pl/chopin2010. Ławeczki Chopina to pomysł Towarzystwa Projektowego dla upamiętnienia Roku Chopinowskiego 2010. Wykonane z polerowanego czarnego kamienia ławki zostały zamontowane w 15 punktach miasta.
Lokalizacje ławeczek:
1. plac Krasińskich – Stał tu budynek Teatru Narodowego, gdzie w marcu 1830 r. Fryderyk Chopin, zaprezentował swój Koncert f-moll. Tu też, w październiku 1830 roku odbył się ostatni, pożegnalny występ artysty przed jego wyjazdem z kraju
2. ul. Miodowa – Na Miodowej skupiało się życie towarzyskie stolicy. Tutejsze kawiarnie „Pod Kopciuszkiem” „Dziurka” i „Honoratka” były miejscami spotkań artystów i młodzieży, gdzie Fryderyk bywał niemal codziennie.
3. ul. Kozia – Wąska uliczka była w czasach Chopina ważnym szlakiem komunikacyjnym. Tu, w kawiarni „U Brzezińskiej” najchętniej bywał Chopin.
4. Konserwatorium Muzyczne – W miejscu gdzie dziś jest plac nad tunelem Trasy WZ znajdowało się niegdyś Konserwatorium Muzyczne, gdzie Fryderyk Chopin, studiował kompozycję.
5. Pałac Wesslów – Stąd, 2 listopada 1830 r. Fryderyk Chopin wyruszył dyliżansem w podróż po sławę - do Wiednia, i dalej - do Paryża.
6. Pałac Radziwiłłów – 24 lutego 1818 r. 8-letni Fryderyk Chopin po raz pierwszy wystąpił tu publicznie.
7. Pałac Saski – W roku 1810, zamieszkała tu rodzina Chopinów, ponieważ ojciec Fryderyka otrzymał posadę w słynnym Liceum Warszawskim, które tu właśnie zajmowało część pomieszczeń.
8. Ogród Saski – miejsce zabaw młodego F. Chopina, gdy rodzina mieszkała w Pałacu Saskim (ówczesnej siedzibie Liceum Warszawskiego).
9. Kościół Wizytek – W czasach Chopina odbywały się tu niedzielne msze dla uczniów Liceum Warszawskiego, na których 15-letni Fryderyk Chopin, wyróżniony funkcją „organisty licejskiego”, grywał na organach.
10. Pałac Kazimierzowski – W 1817 r. w pałacu ulokowano Liceum Warszawskie oraz, założony właśnie, Królewski Uniwersytet Warszawski. Tu, w prawej oficynie (Gmach Prorektorski), zamieszkali Chopinowie.
11. Pałac Czapskich – Rodzina Chopinów zamieszkała tu w 1827 roku, gdzie Fryderyk otrzymał, na facjatce, pokój z własnym fortepianem. W miejscu dawnego mieszkania Chopinów na drugim piętrze znajduje się dziś Salonik Chopinów – muzeum pamiątek po wielkim kompozytorze.
12. Kościół św. Krzyża – miejsce spoczynku serca kompozytora.
13. Pałac Zamoyskich – Mieszkała tu siostra Chopina, która przechowywała pamiątki po bracie. W 1863 roku z okien pałacu dokonano zamachu na namiestnika carskiego. W odwecie usunięto lokatorów z mieszkań i zniszczono cały ich dobytek. Wśród wyrzuconych przez okna i spalonych przedmiotów znajdował się fortepian Chopina.
14. Pałac Gnińskich - Ostrogskich – siedziba Muzeum Fryderyka Chopina, obok którego mieści się Centrum Chopinowskie.
15. Pomnik Chopina w Łazienkach - Najbardziej znany na świecie pomnik kompozytora, usytuowany w Parku Łazienkowskim, na wprost bramy w Alejach Ujazdowskich, w pobliżu Belwederu.
Muzyka dla poszczególnych lokalizacji:
1. plac Krasińskich – MAZUREK a-moll op. 17 nr 4; 39”
2. ul. Miodowa - MAZUREK a-moll op.68; 34”
3. ul. Kozia – Piesn „HULANKA”; 29”
4. Konserwatorium Muzyczne – WALC Es-dur op. 18; 39”
5. Pałac Wesslów - WIELKI POLONEZ Es-dur op. 22; 35”
6. Pałac Radziwiłłów - RONDO c-moll op.1; 32”
7. Pałac Saski - MAZUREK B-dur op. 7 nr 1; 36”
8. Ogród Saski – NOKTURN H-dur op. 9 nr 3; 47”
9. Kosciół ss. Wizytek - LARGO Es-dur (op. posth.); 46”
10. Pałac Kazimierzowski - WALC e-moll (op. posth.); 45”
11. Pałac Czapskich – WALC Des-dur op. 64 nr 1; 42”
12. Kościół Świętego Krzyża - MARSZ ZAŁOBNY z SONATY b-moll, op.35; 45”
13. Pałac Zamoyskich – ETIUDA c-moll, op. 10 nr 12; 42”
14. Pałac Gnińskich – Ostrogskich – Ballada f-moll op. 52; 42”
15. Pomnik Chopina w Łazienkach – POLONEZ A-dur op. 40 nr 1; 39”
Źródło: chopin2010.um.warszawa.pl
0 comments: