duch,

Zamek w Ogrodzieńcu

31.10.11 Anonimowy 0 Comments

Zajmujący ponad 3 ha powierzchni Zamek Ogrodzieniecki w Podzamczu robi niesamowite wrażenie. To największe i najlepiej zachowane ruiny zamku w Polsce.  Znajdziemy je 60 km od Kra­kowa, na obsza­rze Jury Kra­kow­sko Czę­sto­chow­skiej.


Imponujący budynek ma za sobą długa historię. Gród zamkowy istniał na Górze Janowskiego już w XII w. Mimo, że było to wtedy niewielkie grodzisko liczące zaledwie kilka drewnianych chat. Jednak dopiero na początku XIV wieku stanął tu zamek. Na początku nie był imponujący, z czasem zyskiwał na wyglądzie. Kolejni właściciele z rozmachem rozbudowywali budynek. Gdy został przebudowany w stylu renesansowym, zyskał miano Małego Wawelu, dorównując siedzibie królewskiej luksusem i wielkością.


Podczas najazdu Szwedów zamek został zniszczony i ograbiony. Powoli zaczął podupadać, a jego świetność traciła blask.


Na początku XX wieku podzielono dobra ogrodzienieckie. Ruiny zamku otrzymał chłop Ludwik Kozłowski. Kamienie z murów posłużyły jako budulec na budynki w Podzamczu i na kapliczkę, w której mieści się kula armatnia, prawdopodobnie pochodząca z okresu najazdu szwedzkiego. Po kilku latach zamek został wykupiony od chłopa. W latach 60. został oddany zwiedzającym.



Na wysokości


Bryła zamku osadzona jest na wznie­sie­niu o wysokości 515m n.p.m.



Zemsta na zamku


W zamkowej scenerii nakręcono Zemstę w reżyserii Andrzeja Wajdy z doborową obsadą aktorską. Poza tym powstawały tu filmy Janosik, Rycerz, Dwa światy.



Kto tu straszy



Sta­ni­sław War­szyc­ki wła­dał Zam­kiem Ogro­dzie­niec w XVII wieku. Legendy określają go jako wielkiego okrutnika i słowiańskiego Drakulę. Podobno jego duch nawiedza zamek pod postacią Czarnego Psa, który zło­wiesz­czo dźwię­czy łańcu­chem.


Warto wiedzieć


Choć wiele osób mówi, że zamek mieści się w Ogrodzieńcu, tak naprawdę jest on usytuowany w Podzamczu, dwa kilometry od Ogrodzieńca.



Widok z wieży

Poza dzie­dzińcem zwiedzać można liczne poziomy zamku oraz wieżę wido­kową, na którą pro­wa­dzą sta­lowe, krę­cone schody.



W miniaturze


Tuż przy zamku zwiedzać można Park Minia­tur. To kolejna atrakcja dla dużych i małych.


Fot. pojechanewakacje.pl

0 comments: