Puszcza Zielonka,
Warto poświęcić trochę czasu na przemierzenie szlaku, na którym każdy z kościołów ma swoją niezwykłą historię i ciekawą teraźniejszość. W powstałych w XVI-XIX wieku świątyniach znajdziemy fascynujące dzieła sztuki, począwszy od epoki gotyku przez barok po czasy współczesne. Parafie, w których znajdują się kościoły, powstały jeszcze w średniowieczu.
W całej Wielkopolsce znajduje się 230 takich budowli, z czego 12 zlokalizowanych jest na terenie Puszczy Zielonka, a trzy w gminie Kiszkowo.
Kościołów na szlaku szukajmy w miejscowościach:
Trasę szlaku można podzielić na dwie pętle:
Szlak Kościołów Drewnianych wokół Puszczy Zielonka
Szlak Kościołów Drewnianych wokół Puszczy Zielonka to pierwszy w Wielkopolsce oficjalnie wytyczony i oznakowany szlak architektury drewnianej. Propaguje dziedzictwo drewnianej architektury sakralnej na terenie gmin skupionych w międzygminnym związku "Puszcza Zielonka", znajdujących się kilkanaście kilometrów na północ od Poznania.Warto poświęcić trochę czasu na przemierzenie szlaku, na którym każdy z kościołów ma swoją niezwykłą historię i ciekawą teraźniejszość. W powstałych w XVI-XIX wieku świątyniach znajdziemy fascynujące dzieła sztuki, począwszy od epoki gotyku przez barok po czasy współczesne. Parafie, w których znajdują się kościoły, powstały jeszcze w średniowieczu.
W całej Wielkopolsce znajduje się 230 takich budowli, z czego 12 zlokalizowanych jest na terenie Puszczy Zielonka, a trzy w gminie Kiszkowo.
Kościołów na szlaku szukajmy w miejscowościach:
- Kicin w gminie Czerwonak,
- Wierzenica i Uzarzewo (kościół szachulcowy) w gminie Swarzędz
- Długa Goślina w gminie Murowana Goślina,
- Węglewo w gminie Pobiedziska,
- Kiszkowo, Łagiewniki i Sławno w gminie Kiszkowo
- Skoki (kościół szachulcowy), Jabłkowo, Raczkowo i Rejowiec (dawny zbór), w gminie Skoki.
Trasę szlaku można podzielić na dwie pętle:
- dużą – o długości ok. 90 km, która prowadzi głównie drogami utwardzonymi asfaltowymi o dobrej jakości. W tej części szlaku znajduje się osiem obiektów (dwa z nich w Kiszkowie i Rejowcu są wspólne dla obydwu pętli szlaku).
- małą – o długości ok. 35 km, która prowadzi w całości drogami utwardzonymi asfaltowymi o dobrej jakości. W tej części szlaku znajduje się sześć obiektów (dwa z nich w Kiszkowie i Rejowcu są wspólne dla obydwu pętli szlaku).
0 comments: