Cabo da Roca - wyprawa na kraniec Europy
W Portugalii, zaledwie 40 kilometrów od Lizbony, znajdziemy najdalej na zachód wysunięty punkt Europy kontynentalnej. Miejsce to codziennie odwiedzają tysiące osób z całego świata. Na pamiątkę fotografują się na tle malowniczych zboczy i wzburzonego oceanu, często ryzykując życiem.
Wyrastające prosto z morza skały, o które rozbijają się spienione wody, robią niesamowite wrażenie. Niema się co dziwić, że skalisty Przylądek Cabo da Roca to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Portugalii. Charakterystyczne klify, bezkresny Atlantyk i wyjątkowe w tym miejscu zachody słońca są inspiracją dla fotografów i artystów. Skalisty brzeg wznosi się 144 m ponad poziom Oceanu. Na górze zwykle mocno wieje. Hałas fal rozbijających się o skały huczą w uszach. Do tego dochodzi duża wilgotność przez cały rok i północno-wschodni wiatr, który często przygania tu gęste mgły.
Przez setki lat miejsce to w świadomości ludzi było końcem nie tylko Europy, ale i świata. Do czasu, gdy Krzysztof Kolumb rzucił wyzwanie morzu i popłynął, aby odkryć Amerykę. Natomiast w czasach Wielkich Odkryć Geograficznych miejsce to nazywano Skałą Lizbony.
Fot. PojechaneWakacje.pl
Fot. PojechaneWakacje.pl
Fot. PojechaneWakacje.pl
Skraj Europy zdobi pomnik z napisem "Aqui, onde a terra se acaba e o mar começa", czyli "gdzie ląd się kończy, a morze zaczyna". To słowa portugalskiego poety Luis de Camões.
Na przylądku znajduje się też niewielka latarnia morska wybudowana w 1772 roku. Budynek zdobi czerwona wieżyczka. Ciekawi mogą wejść na ogrodzony teren, choć samej latarni wewnątrz zwiedzać nie można. Tuż obok, w niewielkim pawilonie, znajdziemy biuro informacji turystycznej, w którym można kupić pamiątki, między innymi certyfikat poświadczający, że zajechało się na kraniec Starego Kontynentu.
Jak dotrzeć na Przylądek
- Przylądek Cabo da Roca leży na zachód od Lizbony, w granicach Parku Narodowego Sintra–Cascais.
- Z Sintry na przylądek dotrzemy autobusem nr 403 (do Sintry z Lizbony bardzo często kursują pociągi)
Marta Legieć
[mappress mapid="312"]
0 comments: