Czechy: Co nowego w czeskich ośrodkach narciarskich w sezonie 2014/2015
Przed zbliżającym się sezonem, czeskie ośrodki narciarskie zainwestowały w infrastrukturę setki milionów koron, chcąc zapełnić najwyższą jakość narciarzom i snowboarderom. Najwięcej środków przeznaczono na modernizację i budowę tras zjazdowych, powstaną także nowe kolejki i wyciągi, a także wydajniesze systemy sztucznego naśnieżania.Najpopularniejszym regionem narciarskim w Czechach są Karkonosze, w których znajduje się kilka naprawdę godnych odwiedzenia ośrodków. Najpopularniejszym z nich jest Szpindlerowy Młyn. Dwa lata temu ośrodek został wydzierżawiony przez słowacką firmę TMR, znaną polskim narciarzom jako właściciel słowackiej Jasnej i Tatrzańskiej Łomnicy, a ostatnio także Szczyrkowskiego Ośrodka Narciarskiego. Słowacy zaczęli gospodarzenie w „Szpindlu” od kilku zmian. Już w ubiegłym sezonie została poszerzona część tras, zwłaszcza na Medvedinie, a także oddano do użytku całkowicie zmodernizowaną restaurację panoramiczną na Plani.
Modernizacja Szpindlerowego Młyna kosztowała w tym roku niemal sto milionów koron. Najwięcej środków przeznaczono w system zaśnieżania. Jego modernizacja i odnowienie kosztowały niemal siedemdziesiąt milionów koron. Wprowadzono tu także kartę GoPass, która umożliwia nabywanie karnetów przez Internet, w korzystniejszej cenie niż w kasach Skiareálu (można też korzystać z tras i wyciągów w słowackich ośrodkach należących do TMR).
Kilka kilometrów na południe od Szpindlerowego Młyna leży ośrodek Herlikovice Bubakov. Trwa tam budowa nowej kolejki gondolowej, która ukończona będzie w 2015 roku. Będzie to krótka kolej (ok. 200 metrów), która zastąpi orczyk – ułatwi to wjazd (i zjazd) narciarzy na położone wyżej ponad doliną tereny zjazdowe Bubakov, przeznaczone głównie dla początkujących. Istgniejący w tym miejscu orczyk obsługujący dość stromą trasę, sprawiającą kłopoty początkującym przestanie więc byc wąskim gardłem całego ośrodka.
W ośrodku Vrchlabí – Kněžický vrch, położonym tuż przy wylocie doliny Łaby z Karkonoszy, planowane jest otwarcie w listopadzie 2014 nowoczesnej kolei linowej, która powstanie na miejscu wyciągu orczykowego - zapewni to większy komfort transportu narciarzy, szczególnie rodzin z dziećmi, którym ośrodek jest polecany. Będzie to czteroosobowa kolej z wyprzęganymi krzesłami i osłonami chroniącymi narciarzy przed wiatrem. Jej długość wyniesie nieco ponad 1000 m, różnica wysokości – 162 m a przepustowość ok. 2400 osób/h.
W ośrodku Černá hora – Pec otwarta zostanie nowa trasa zjazdowa
Funslope o długości 450 metrów, z tunelami i przeszkodami. Hitem sezonu będzie również trasa slalomowa z pomiarem czasu. Podobnie jak w poprzednim sezonie, atrakcją i udogodnieniem dla narciarzy będą przejazdy ratrakiem między ośrodkami Černá hora i Pec, które w ubiegłym roku połączyły swoje siły, tworząc największy czeski kompleks narciarski - 37,6 kilometrów tras zjazdowych na jednym karnecie. W skład kompleksu wchodzą także Velká Úpa, Černý Důl, Svoboda nad Úpou.
Jeden z najciekawszych ośrodków w Górach Izerskich, Tanvaldský Špičák, otwiera nową trasę zjazdową o długości 150 metrów, przewyższeniu 220 metrów i szerokości 45 metrów. Ogółem będzie tu teraz niemal 8 kilometrów tras zjazdowych.
Z kolei w Koutach nad Desnou w Jesionikach nastąpi otwarcie nowej niebieskiej trasy zjazdowej o długości 3050 m i dwie trasy o długości ponad 2 km. Na narciarzy czeka także nowoczesna sześcioosobowa kolejka z osłonami, pierwsza tego typu w Czechach. Całkowita długość tras zjazdowych wynosi 11,5 km. Ośrodek ten należy do największych na Morawach.
Natomiast Dolni Morava położona pod Śnieżnikiem otwiera 2 nowe trasy, sztucznie zaśnieżane, nowy wyciąg Doppelmayr na Slamník, a także Snow Fun Park w dolnej części trasy zjazdowej U Slona. Systemem naśnieżania zostaną objęte wszystkie trasy zjazdowe. Dolni Morawa szykuje 13.12.2014 tradycyjnie wielkie otwarcie Grand Opening 2014. Kolejną ciekawą imprezą będzie Adventure Night – godzinne show w wykonaniu szkoły narciarskiej. Na gości czekają m.in. pokazy ogniowe, show laserowe, Superheroes Night show, czy taniec ratraków Pisstenbully 600.
Ośrodek Razula w Velkich Karlovicach w Beskidach należy do najlepszych miejsc na zimowy urlop w czeskich Beskidach. Na narciarzy czeka trasa Razula o długości 1 km i przewyższeniu 210 m lub łagodniejsza trasa Horal. Nową atrakcją będzie w tym sezonie – snowpark, w którym będzie można pojeździć na dwukołowych segway‘ach, które można wypożyczyć i przetestować na śniegu. W sezonie 2014/2015 ośrodek Razula został połączony wspólnym karnetem z ośrodkami: Kohútka, Kyčerka, Karolinka, Jezerné a Machůzky.
Z bardziej oddalonych od granicy z Polską stacjach narciarskich, warto wspomnieć o Lipnie na Szumawie, które w tym roku szykuje niespodziankę dla poczatkujących narciarzy – wyodrębniono tu dla nich całą trasę zjazdową. Natomiast ośrodek Klínovec zainwestował w nową trasę zjazdową i kolejkę około 250 milionów koron. Jest to nowoczesna wyprzęgana kolej, o długości 1600 m i przewyższeniu ponad 480 m. Co ciekawe – kolej została postawiona jako setny wyciąg krzesełkowy w Czechach. Klinovec to największy i najnowocześniejszy ośrodek narciarski Rudaw (Krušné hory). Razem z niemieckim ośrodkiem Fichtelberg tworzy InterSkiregion Fichtelberg-Klínovec, który oferuje narciarzom ogółem 27 km tras zjazdowych
Duże ośrodki narciarskie zainwestowały w modernizację systemów naśnieżania, zaplecza dla narciarzy czy systemów sprzedaży skipassów. - Najwięcej środków zainwestowano w modernizację i poszerzenie tras zjazdowych. Powstały kolejne kilometry tras i kolejek linowych, na narciarzy czekają także zmodernizowane snowparki - informuje dyrektor wykonawczy Stowarzyszenia Ośrodków Górskich Republiki Czeskiej (AHS ČR) Libor Knot. - W ciągu ostatnich 10 lat nastąpił bardzo wyraźny rozwój i modernizacja czeskich ośrodków narciarskich. Rocznie przybywało kilkadziesiąt kilometrów tras zjazdowych – i w tym roku przybyło ponad 20 km nowych tras zjazdowych. Najdłuższe z nich – 3-kilometrowe otwarto na Klinovcu i w ośrodku Kouty.
Ceny skipassów pozostają przeważnie na poziomie z ubiegłego sezonu.
Średnie ceny jednodniowych skipassów w większych ośrodkach (w skali całego kraju) wynoszą 556 koron dla dorosłych, a 387 koron dzieci.
Wyjątkową nowością jest wprowadzenie całosezonowego skipassu tzw. Czech Skipass obowiązującego w dziewiętnastu ośrodkach narciarskich na terenie całych Czech. Posiadacze skipassu będą mieć do dyspozycji ogółem 154 km tras zjazdowych, 26 kolejek linowych i 118 wyciągów. Czech Skipass można zakupić w kasach wszystkich ośrodków. Ceny wynoszą od 8 do 11 tysięcy koron czeskich. Szczegółowe informacje można znaleść na stronie www.czechskipass.cz
Więcej informacji:
www.czechtourism.com
www.holidayinfo.cz
0 comments: