FEATURED,

Opole – miasto, które śpiewa! Festiwal Opolski i wiele więcej

22.8.24 mm 1 Comments

Opole – kolebka polskiej muzyki. To tu, w sercu województwa opolskiego, na deskach słynnego amfiteatru narodziły się największe przeboje polskiej muzyki. Od dekad Opole przyciąga artystów i fanów, którzy chcą być częścią tej niezwykłej muzycznej historii. A w nowoczesnym Muzeum Polskiej Piosenki każdy może zagłębić się w świat ulubionych artystów i przeżyć muzyczne emocje na nowo.

W Opolu zobaczysz, gdzie narodziły się największe przeboje i poznasz legendy polskiej muzyki. W nowoczesnym Muzeum Polskiej Piosenki przeżyjesz muzyczne emocje na nowo. fot. Ewa Wolniewicz

Festiwal Opolski jest wizytówką Opola, ale przecież miasto ma do zaoferowania wiele więcej. Opole zabiera w muzyczną podróż w czasie. Powstała tu wyjątkowa trasa Muzycznych Murali. Pomysł nawiązuje do tradycji miasta jako Stolicy Polskiej Piosenki oraz twórczości wybitnych muzyków związanych z opolskim festiwalem, takich jak Krzysztof Krawczyk, Anna Jantar czy Zbigniew Wodecki. Szlak co roku wzbogaca się o nowe dzieło wykonane przez uznanego artystę tworzącego murale.

Symbolem przeszłości Opola jest XIV-wieczna Wieża Piastowska, która pełniła funkcję strażnicy rycerskiej. Obecnie w jej wnętrzu można oglądać multimedialną wystawę poświęconą dziejom Opola, a ze szczytu podziwiać panoramę miasta.
Zielonymi płucami miasta są wyspy Bolko i Pasieka położone na rzece Odrze. To miejsce aktywnego wypoczynku i relaksu. Znajduje się tu jedna z największych atrakcji turystycznych - ogród zoologiczny, a w nim wiele egzotycznych gatunków zwierząt, w tym unikatowe goryle nizinne, uchatki kalifornijskie, gepardy, żyrafy, flamingi oraz lemury.

Gdzie historia spotyka się ze współczesnością

Współczesne Opole to harmonijne połączenie tradycji z nowoczesnością, nauki z biznesem. To miasto akademickie. Tu powstają innowacyjne projekty, które znajdują zastosowanie w firmach krajowych i zagranicznych.
Niezależnie od pory roku, Opole zachwyca swoją niepowtarzalną atmosferą, architekturą i gościnnością mieszkańców. Stolica polskiej piosenki zagra w rytmie każdego odwiedzającego.

Najbliższe wydarzenia:
• Festiwal Opolskich Smaków Food&Music (23-25 sierpnia)
Największa impreza kulinarna w województwie opolskim, na która przyjeżdżają znani i lubiani kucharze z całej Polski. Podczas Festiwalu odbywają się kulinarne bitwy, wspólne gotowanie, konkursy na najsmaczniejsze dania i najlepsze przepisy. Organizowane są też warsztaty, a także koncerty z udziałem młodych, debiutujących zespołów, które walczą o nagrodę w postaci własnego koncertu w Narodowym Centrum Piosenki w Opolu.
• Jarmark Franciszkański (13-15 września)
Przesłodkie krówki – ciągutki, zaprawiony masą ziół smalec podawany na zdrowym chlebie z kiszonym ogórkiem, zioła i ziołowe balsamy czy pyszne śląskie kołocze – takich przysmaków o. Franciszkanów można skosztować podczas Jarmarku. Atrakcją jest także przekroczenie zamkniętej na co dzień klasztornej furty i zwiedzanie kompleksu z pięknym franciszkańskim ogrodem w centrum miasta. Celem wydarzenia jest przybliżenie historii nekropolii Piastów Opolskich, jaką jest kościół Franciszkanów w Opolu oraz zbiórka funduszy na jego renowację.
• Święto Piwa (27-29 września)
Opolskie Święto Piwa to impreza biesiadna w samym centrum Opola. Zaczyna się od odszpuntowania pierwszej beczki i trwa przez cały weekend. Rokrocznie serwowanych jest na niej kilkadziesiąt rodzajów piwa, także z browarów rzemieślniczych i od regionalnych producentów. Nie brakuje też dobrego jadła serwowanego przez opolskich restauratorów. Można zjeść np. wyborną golonkę, pyszny chleba ze smalcem i ogórkiem, a także ciasta, przekąski i wiele innych. Impreza odbywa się na opolskim Rynku w namiocie o powierzchni blisko tysiąca metrów kwadratowych.

Więcej na www.opole.pl

1 komentarz:

  1. Opole to bardzo ciekawy kierunek dla wszystkich, co chcą się wybrać na weekendową wycieczkę. Niedawno pojechaliśmy tam całym zespołem z biura i świetnie się bawiliśmy. Po powrocie przeprowadziłam ewaluacje wyjazdu integracyjnego, aby mieć pewność, czy nasze założenia zostały osiągnięte.

    OdpowiedzUsuń