Co zobaczyć w Słupsku,

Tragiczna historia Triny Papisten w Słupsku

15.9.24 mm 0 Comments

Trina Papisten, właściwie Kathrin Zimmermann, to postać, która na trwałe wpisała się w mroczną historię Słupska. Była ona jedną z ostatnich osób skazanych na śmierć za praktykowanie czarów na terenie ówczesnego miasta. Jej tragiczna historia jest świadectwem panującej w tamtych czasach nietolerancji, przesądów i brutalności.

Mural z podobizną Triny Papisten znajduje się przy ścianie bloku przy ul. Michała Mostnika 3 (przy cukierni Mariaż Patisserie) w Słupsku fot. travelerdeluxe


Trina Papisten była kobietą pochodzącą prawdopodobnie z Kaszub, wyznania katolickiego. Mieszkała w Słupsku i zajmowała się leczeniem ziołami, co w tamtych czasach często wiązano z praktykami magicznymi. Dlaczego została oskarżona o czary? W XVII wieku, w okresie nasilających się prześladowań czarownic, wystarczyło niewiele, aby zostać oskarżonym o kontakty z siłami nieczystymi. Trinie Papisten zarzucano leczenie ziołami. W tamtych czasach wiedza o ziołach i ich leczniczych właściwościach była często postrzegana jako czarnoksięstwo. Twierdzono, żr była winna złym urodzajom i chorobom. Kiedy w okolicy pojawiły się choroby zwierząt czy nieurodzaj, winą obarczano zazwyczaj osoby podejrzane o uprawianie magii. Podobno też Trina Papisten miała na ciele znamię, które uznano za "diabelskie".
 
Czytaj też
 

Przebieg procesu i egzekucja Triny Papisten

 
Proces przeciwko Trinie Papisten był pełen niesprawiedliwości i tortur. Kobieta została poddana wielokrotnym przesłuchaniom, podczas których była bita i torturowana. Pod wpływem tortur przyznała się do stawianych jej zarzutów, choć później odwołała swoje zeznania.
Mimo to, 30 sierpnia 1701 roku, Trina Papisten została skazana na śmierć przez spalenie na stosie. Wyrok wykonano na terenie obecnej Baszty Czarownic, która od tego czasu jest miejscem upamiętniającym tę tragiczną historię.
 

Baszta Czarownic w Słupsku

Trinę Papisten  uwięziono w Baszcie Czarownic. Po miesięcznym śledztwie z torturami kobietęspalono na stosie, prawdopodobnie ustawionym na Starym Rynku fot. travelerdeluxe
 
Baszta Czarownic w Słupsku jest miejscem, które upamiętnia tragiczną historię Triny Papisten. Jest to jeden z najstarszych budynków obronnych w mieście i stanowi ważny element jego dziedzictwa kulturowego. Dzisiaj Baszta Czarownic jest miejscem, gdzie można zapoznać się z historią miasta i dowiedzieć się więcej o procesach czarownic.
 

Mural Triny Papisten

 
W Słupsku powstał mural upamiętniający postać Triny Papisten. Centralnym jego elementem muralu jest stylizowany urzekający portret. Przedstawia młodą kobietę, przedstawia jej historię, tragiczną opowieść o niesprawiedliwości i okrucieństwie, które miały miejsce w przeszłości.

Magdalena Lalik


0 comments: