Litwa,

W Wilnie powstaje nowa ikona kultury: Narodowa Sala Koncertowa

21.11.24 mm 0 Comments

Na mapie kulturalnej Europy pojawi się nowe miejsce: Narodowa Sala Koncertowa w Wilnie. Budowa tego wyjątkowego obiektu, który ma zostać oddany do użytku w 2028 roku, nabrała tempa. Planuje się, że obiekt ten stanie się regionalnym centrum kultury, przyciągając zarówno mieszkańców, jak i turystów, podobnie jak słynna Elbphilharmonie w Hamburgu.


Obiekt stanie się głównym ośrodkiem kulturalnym regionu bałtyckiego i główną atrakcją turystyczną, podobnie jak hamburska Elbphilharmonie. Zaprojektowana przez hiszpańską firmę „Arquivio Architects” we współpracy z litewską firmą „Cloud Architektai”, sala będzie miała światowej klasy akustykę autorstwa japońskiej firmy Nagata Acoustics i wspaniałe organy piszczałkowe.
Kompleks położony na wzgórzu Tauras z panoramicznym widokiem na centrum miasta będzie obejmował również pięknie zagospodarowany park, płynnie łączący przyjazne dla środowiska elementy i tereny zielone z miejskim otoczeniem.

Nowoczesna świątynia muzyki, która ma podbić serca melomanów i stać się nową wizytówką Wilna. Z zapierającą dech w piersiach panoramą miasta w tle, będzie to miejsce, gdzie sztuka spotka się z najnowocześniejszą technologią. Sala Koncertowa ma stać się najbardziej zaawansowanym technologicznie i architektonicznie obiektem kulturalnym w regionie bałtyckim, przyciągając światowe gwiazdy muzyki i turystów.

Obiekt zostanie zaprojektowany przez hiszpańską pracownię architektoniczną „Arquivio architects”, znaną z nagradzanych projektów międzynarodowych – takich jak Hayat w Teheranie, po przestrzenie kulturalne, takie jak Teatr Marii Luisy w Hiszpanii – a także teatry, szkoły i przestrzenie publiczne w Europie, Azji i Afryce. Stworzony we współpracy z litewską pracownią „Cloud architektai” kompleks o powierzchni 23 800 m² będzie składał się z czterech budynków połączonych otwartym parterem i zielonym korytarzem.

Wielka sala koncertowa zaoferuje 1600 miejsc siedzących, specjalnie wyposażonych w pełny kanał orkiestrowy i organy piszczałkowe. Druga sala, mieszcząca do 900 osób, będzie służyć sztukom performatywnym. Trzecia wszechstronna przestrzeń jest przeznaczona na konferencje, wystawy i wydarzenia edukacyjne. Czwarta, mniejsza sala jest przeznaczona na próby.

Światowej klasy akustyka sali jest rozwijana we współpracy z japońską firmą Nagata Acoustics, znaną z pracy nad uznanymi salami koncertowymi na całym świecie. Ich portfolio obejmuje takie projekty, jak słynna Elbphilharmonie w Hamburgu i prestiżowe sale koncertowe w Berlinie, Paryżu, Seulu i innych miastach. Podczas projektowania sali koncertowej zespół Nagata Acoustics wykorzystał zaawansowane metody testowania, w tym drewniany model w skali 1:10, aby zoptymalizować jakość dźwięku. Skupienie się na akustyce zapewnia najwyższej jakości wrażenia słuchowe podczas występów od symfonii po muzykę kameralną. Sala koncertowa będzie również wyposażona w organy piszczałkowe – cechę, która zapewni możliwość jeszcze bardziej wszechstronnych występów muzycznych w mieście.

Miejsce wydarzenia będzie otoczone parkiem krajobrazowym, w którym znajdą się wystawy sztuki na świeżym powietrzu, tarasy widokowe z widokiem na wileńską starówkę oraz tereny zielone zintegrowane z miejskim otoczeniem. Kładki dla pieszych połączą ten obszar z pobliskimi dzielnicami miasta, a podziemny parking pomieści samochody i autobusy.

Projekt ma na celu zachowanie istniejących drzew i zasadzenie 113 nowych, a także 4500 kwiatów wieloletnich i 2500 krzewów. Zielone dachy i inne ekologiczne rozwiązania harmonijnie wpasują miejsce wydarzenia w jego naturalne otoczenie, oddając hołd historycznemu i środowiskowemu znaczeniu Wzgórza Tauras. Ze względu na doskonałą lokalizację i piękne widoki na panoramę miasta Wzgórze Tauras było wykorzystywane do różnych celów w różnych okresach. Pomysł na salę koncertową w tym miejscu sięga początku XX wieku, a w końcu odwieczne marzenie zostanie zrealizowane na miejscu Pałacu Związków Zawodowych z czasów sowieckich.

Innowacyjne zabytki kultury odgrywają kluczową rolę w przyciąganiu międzynarodowych entuzjastów kultury i wzmacnianiu tożsamości miasta. Znaczącym przykładem jest hamburska Elbphilharmonie, otwarta w 2017 roku. Ten kultowy budynek stał się widocznym symbolem miasta, wzmacniając jego globalną reputację i pełniąc funkcję centrum wydarzeń kulturalnych i spotkań.

Wileńska Sala Koncertowa, z jej nowoczesną architekturą, wszechstronnym projektem i wyjątkową akustyką, będzie służyć jako punkt orientacyjny dla miasta, organizując wydarzenia światowej klasy i stając się centrum kulturalnym regionu bałtyckiego i całej Europy.
 
 mat. prasowe 

0 comments: