Czechy,
Sensacja w Pradze! Największe Organy w Czechach w Otwartym Klasztorze św. Jakuba
Co kryje w sobie 800-letni Klasztor Minorytów w Pradze? Teraz można się o tym przekonać, bowiem klasztor po raz pierwszy w historii otwiera się dla zwiedzających. Założony przez króla Wacława I w 1232 roku, wyjątkowy obiekt, łączący funkcje społeczne, kulturalne, biznesowe i duchowe, zaprasza do odkrywania swojej historii i unikalnej atmosfery.
Historia Klasztoru Minorytów św. Jakuba nierozerwalnie splata się z dziejami Czech. Klasztor był świadkiem niezwykle istotnych wydarzeń w dziejach w kraju. To właśnie tutaj, po 400 latach, zakończyło się panowanie dynastii Przemyślidów, a władzę przejęli Luksemburgowie. Z tego miejsca rządzili czescy monarchowie, a w jego pobliżu rozciągał się Hortus Angelicus – imponujący, największy w Europie Środkowej ogród botaniczny, który istniał aż do XVIII wieku. Dodatkowo, sąsiadujący z klasztorem królewski urząd celny, Ungelt, podkreślał strategiczne znaczenie tej lokalizacji na mapie Pragi.
Na chórze Klasztoru Minorytów św. Jakuba znajdują się unikalne organy, których historia sięga 1705 roku. Ten niezwykły instrument szczyci się największą liczbą piszczałek w Czechach – aż 8277 – co czyni go obiektem podziwu miłośników muzyki z całego świata. Organy są wykorzystywane podczas międzynarodowego festiwalu organowego, na którym prezentują swoje umiejętności najwybitniejsi wirtuozi. Instrument przeszedł szereg renowacji i przebudów, z których największa miała miejsce w latach 1981–1982. Obecnie organy dysponują 4 manuałami, 91 rejestrami i pozwalają na interpretację dzieł muzycznych z różnych epok.
Od końca ubiegłego roku Klasztor Minorytów św. Jakuba otwiera swoje bramy dla zwiedzających. W godzinach 10:00–17:00, od wtorku do niedzieli, każdy może zanurzyć się w bogatej historii tego niezwykłego miejsca, które przez wieki pozostawało niedostępne dla szerokiej publiczności. Dziś klasztor oferuje znacznie więcej niż tylko podróż w czasie. To inspirująca przestrzeń, która zachwyci miłośników historii, zapewni chwile zadumy i refleksji, a także stanie się idealnym tłem dla spotkań i wydarzeń kulturalnych.
ml
0 comments: