Alfons Mucha,
Pałac Savarin – perła czeskiej architektury
Muzeum Alfonsa Muchy w Pradze, w Pałacu Savarin
Zabytkowy Pałac Savarin w Pradze, w Czechach, zyskał nowego mieszkańca – Alfonsa Muchę. To właśnie w tym wyjątkowym miejscu, w samym centrum miasta, powstaje muzeum poświęcone jednemu z najsłynniejszych czeskich artystów. Renowacja pałacu i adaptacja go na potrzeby muzeum to projekt, który łączy w sobie szacunek dla historii i nowoczesne rozwiązania architektoniczne.
W zabytkowych murach Pałacu Savarin, zaprojektowanych przez światowej sławy architektkę Evę Jiřičnę, powstaje nowoczesna świątynia sztuki. Muzeum Alfonsa Muchy, zajmujące ponad 1100 m kw, zaprezentuje nie tylko ikoniczne dzieła mistrza secesji, ale także wiele dotąd niepublikowanych szkiców i obrazów. Regularnie aktualizowana wystawa zapewni, że każdy powrót do muzeum będzie nowym doświadczeniem.
Ekspozycja obejmie nie tylko znane dzieła Alfonsa Muchy, ale także wiele dotąd niewystawianych prac, takich jak wczesne obrazy olejne, szkice czy materiały związane ze Słowiańską Epopeją. Wystawa będzie regularnie aktualizowana, aby przyciągać zarówno turystów, jak i mieszkańców Czech.
Pałac Savarin – perła czeskiej architektury
Po latach starannej renowacji, zabytkowy Pałac Savarin w Pradze, zaprojektowany przez wybitnego architekta Kiliána Ignáca Dientzenhofera, znów zachwyca swoim pięknem. Prace konserwatorskie, zakończone we wrześniu 2024 roku, przywróciły tej wyjątkowej budowli dawny blask i splendor.
Pałac Savarin, będący jednym z najcenniejszych przykładów czeskiego baroku, przez lata pełnił wiele ważnych funkcji. Teraz, po gruntownym remoncie, staje się nowym centrum kulturalnym Pragi. Jego ściany będą świadkiem wielu wydarzeń artystycznych, wystaw i koncertów.
Pałac Savarin ożyje sztuką Alfonsa Muchy
Zabytkowy Pałac Savarin zyska nowe życie. Już 24 lutego 2025 roku, w jego murach zostanie otwarte muzeum poświęcone twórczości Alfonsa Muchy. To połączenie historii i sztuki, które z pewnością zachwyci zarówno mieszkańców Pragi, jak i turystów.
ml
0 comments: